Jastrzębie świeci przykładem - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu Zdroju

Wiadomości

Jastrzębie świeci przykładem

Data publikacji 14.12.2018

Używanie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, jastrzębscy policjanci zorganizowali akcję "Jastrzębie świeci przykładem". Stróże prawa, wraz uczniami klasy policyjnej, pojawili się w rejonie przejść dla pieszych, gdzie rozdawali odblaski pieszym oraz kierowcom. Wszystko po to, aby być widocznym i bezpiecznym na drodze.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Aby znacznie wpłynąć na jego poprawę, warto nosić odblaski. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci z jastrzębskiej komendy, wspólnie z uczniami klasy policyjnej z Zespołu Szkół nr 3, przeprowadzili akcję "Jastrzębie świeci przykładem". Stróże prawa w rejonie przejść dla pieszych przypominali pieszym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy szybciej zapada zmrok. Policjanci wraz z uczniami nie tylko wręczali mieszkańcom odblaski, ale również przypominali o najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni i bezpieczni na drodze.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

* * *

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie – świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.

4. Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - w tym również na przejściu dla pieszych, lub zza pojazdu lub innej przeszkody, utrudniającej widoczność. Noś elementy odblaskowe.

 

Ładowanie odtwarzacza...