Podsumowanie działań "Alkohol i Narkotyki" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu Zdroju

Wiadomości

Podsumowanie działań "Alkohol i Narkotyki"

Data publikacji 11.06.2018

Jastrzębscy stróże prawa podsumowali działania "Alkohol i narkotyki". Akcja prowadzona była od sobotniego poranka, do niedzieli. W trakcie działań policjanci z jastrzębskiej drogówki wyeliminowali z dalszej jazdy 4 amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Podczas akcji policjanci skoncentrowali się na przeprowadzeniu maksymalnej ilości badań kierowców i uniemożliwieniu dalszej podróży tym, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych właśnie przez tych kierowców. W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie.

Jastrzębscy stróże prawa skontrolowali łącznie 646 kierujących. Spośród przebadanych na alkomacie osób, trzy prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości i 1 po użyciu alkoholu.

Jako pierwszy, około godziny 12.25 w ręce mundurowych wpadł kierujący citroenem. 55-letni mieszkaniec Świerklan podczas manewru cofania uderzył w prawidłowo zaparkowany pojazd. Okazało się, że mężczyzna miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Kolejnym amatorem jazdy na "podwójnym gazie" okazał się kierujący peugeotem. Stróże prawa ustalili, iż kierujący osobówki jechał ulicą 3 Maja z nadmierną prędkością, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowy murek. W wyniku tego zdarzenia samochód przewrócił się na bok. Świadkowie zdarzenia pomogli poszkodowanemu wyjść z pojazdu. Mieszkaniec Jastrzębia – Zdroju miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Z kolei rowerzysta zatrzymany do kontroli w sobotę, około godziny 16.00 na ulicy Jagiełły miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.

Również w sobotę, o godzinie 16.45 na ulicy Niepodległości stróże prawa zatrzymali kierowcę bmw, który kierował w stanie po użyciu alkoholu.

Kierowców, którzy siadają za kółkiem po kieliszku cechuje skrajny brak wyobraźni, lekkomyślność oraz nieodpowiedzialność. Osoby takie stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. Nie od dziś wiadomo, że alkohol spowalnia reakcje za kółkiem, powoduje rozkojarzenie i wpływa na brak skupienia.

Kierowco pamiętaj! Piłeś – Nie jedź! W razie potrzeby skorzystaj z innego środka transportu – komunikacji miejskiej, taksówki, poproś kogoś znajomego lub bliskiego o transport, ale nie siadaj za kółkiem pod wpływem alkoholu. Oprócz konsekwencji prawnych, utraty prawa jazdy, poczucia winy możesz stracić coś najcenniejszego – własne życie. Od Ciebie zależy także bezpieczeństwo, życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwól, by przez swój nieodpowiedzialny krok komuś stała się krzywda. Bądź rozsądny.