Wiadomości

Podsumowanie działań "Alkohol i Narkotyki"

Data publikacji 15.12.2017

Jastrzębscy stróże prawa podsumowali działania "Alkohol i narkotyki". W trakcie działań policjanci z jastrzębskiej drogówki wyeliminowali z dalszej jazdy 3 amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Podczas akcji policjanci skoncentrowali się na przeprowadzeniu maksymalnej ilości badań kierowców i uniemożliwieniu dalszej podróży tym, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych właśnie przez tych kierowców. W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie.

Jastrzębscy stróże prawa skontrolowali łącznie 1036 kierujących. Spośród przebadanych na alkomacie osób, 2 osoby prowadziły pojazd w stanie po spożyciu alkoholu i 1 rowerzysta w stanie nietrzeźwości.

Jako pierwszy, około godziny 15:30 na ulicy Pochwacie w ręce mundurowych wpadł kierujący samochodem marki Fiatem Punto. Mężczyzna miał w organizmie 0,28 promila i nie posiadał uprawnień do kierowania. Około godziny 15.50 na również na ulicy Pochwacie w ręce policjantów wpadła kierująca audi. Jastrzębianka miała 0,3 promila alkoholu. Rekordzistą okazał się rowerzysta, który został zatrzymany około godziny 18:20 na ulicy Malinowej. 44-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju miał w organizmie blisko 2 promile.

Kierowców, którzy siadają za kółkiem po kieliszku cechuje skrajny brak wyobraźni, lekkomyślność oraz nieodpowiedzialność. Osoby takie stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. Nie od dziś wiadomo, że alkohol spowalnia reakcje za kółkiem, powoduje rozkojarzenie i wpływa na brak skupienia.

Kierowco pamiętaj! Piłeś – Nie jedź! W razie potrzeby skorzystaj z innego środka transportu – komunikacji miejskiej, taksówki, poproś kogoś znajomego lub bliskiego o transport, ale nie siadaj za kółkiem pod wpływem alkoholu. Oprócz konsekwencji prawnych, utraty prawa jazdy, poczucia winy możesz stracić coś najcenniejszego – własne życie. Od Ciebie zależy także bezpieczeństwo, życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwól, by przez swój nieodpowiedzialny krok komuś stała się krzywda. Bądź rozsądny.

Powrót na górę strony