2016 - rok pieszego

Mundurowi zachęcali mieszkańców do noszenia odblasków

Jastrzębscy policjanci podsumowali działania "Kontrola drogowa - Piesi". Akcja ta była elementem wojewódzkiej kampanii “Idź - Jedź - Żyj”, a jej celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy piesi pamiętają o przestrzeganiu przepisów. Tym razem policyjne działania nabrały jednak nieco innego wymiaru. W ramach pouczenia, stróże prawa wręczali niechronionym użytkownikom dróg odblaskowe bransoletki.

Działania "Kontrola drogowa - Piesi" prowadzone były wczoraj, od 8.00 do 16.00. Policjanci przyglądali się bacznie nie tylko zachowaniu pieszych, ale i zwracali uwagę na to, czy kierowcy nie łamią obowiązujących przepisów. Okazuje się, że nie tylko piesi popełniają wykroczenia, choć wciąż przodują w niechlubnej statystyce. Tylko podczas kilkugodzinnych działań mundurowi interweniowali wobec niechronionych uczestników ruchu 18 razy. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było wciąż przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Tym razem jednak, w ramach pouczenia, policjanci wręczali pieszym odblaskowe elementy. Stróże prawa przypominali jak istotne jest ich noszenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to niechronieni uczestnicy ruchu są słabo widoczni dla kierowców. Mimo, że posiadanie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkiem, mundurowi apelowali, aby zakładać je, dzięki czemu już z daleka będziemy zauważalni.

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że pieszy w starciu z samochodem nie ma żadnych szans, dlatego apelujemy o ostrożność i wyobraźnię!

  • policjanci podczas działań
  • policjanci podczas działań
  • policjanci podczas działań
Ładowanie odtwarzacza...