Wiadomości

Policjant z jastrzębskiej komendy po raz drugi oddał osocze

Data publikacji 28.01.2021

Zapotrzebowanie na osocze cały czas jest duże. To cenny dar, który wspiera chorych na COVID-19 w powrocie do zdrowia. Każdy, kto przeszedł zakażenie, może się włączyć w pomoc. Tak zrobił aspirant sztabowy Dariusz Adyniewicz-Piragas i stawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Jastrzębiu-Zdroju, by oddać osocze.

W dobie pandemii, każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. Każdy, kto przeszedł tę chorobę, ma szanse wspomóc chorych, którzy nadal walczą z wirusem. Aspirant sztabowy Dariusz Adynkiewicz-Piragas, który służy w jastrzębskiej jednostce, w listopadzie pokonał koronawirusa. Teraz kiedy sam zmierzył się z wirusem i jest ozdrowieńcem, zdecydował się wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Po raz pierwszy oddał osocze 14 grudnia 2020 roku, a po raz drugi 21 stycznia 2021 roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jastrzębiu-Zdroju. Oddane osocze pomogło sześciu osobom chorym na Covid-19. Darek wraz z kolegami z pracy, którzy także oddali już osocze, zachęcają innych by w ten sposób, włączyli się w walkę z pandemią. To nic nie kosztuje, a wspomaga powrót chorych do zdrowia.


Osocze może zostać pobrane od osób, które:
• spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia;
• przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
- 28 dni od zakończenia objawów;
- 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
- są w wieku 18-65 lat;
• w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane żadne dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Powrót na górę strony