Wiadomości

Ktoś przywiązał mi psa do klamki od mieszkania...

Data publikacji 11.02.2020

Za bezpodstawną interwencję policji odpowiedzą mieszkańcy Jastrzębia. Małżeństwo wezwało policję, bowiem twierdzili, że do klamki ich mieszkania jest przywiązany pies, którego oni nie znają... Gdy policjanci dotarli na miejsce, okazało się, że został zakupiony przez właścicielkę mieszkania, ale mąż nie zgadza się na nowego lokatora. Pamiętajmy, że wzywając bezpodstawnie policję, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie.

Wczoraj, około godziny 21.35 policjanci odebrali zgłoszenie od mieszkańców Jastrzębia, proszącego o pilną interwencję policji. Mundurowi udali się na ulicę Śląska, gdzie oczekiwał jastrzębianin wraz z żoną, którzy twierdził, że do klamki ich mieszkania jest przywiązany nieznany im pies. Mężczyzna oświadczył, że właśnie wrócili z pracy i zastali pieska, torbę z jego zabawkami oraz książeczkę szczepień. Małżeństwo żądało ustalenia właściciela zwierzaka i ukarania go za porzucenie. Mundurowi jednak nie dali się zwieść, tak długo drążyli temat, aż kobieta przyznała się, że to ona kupiła pieska, jednakże maż nie zgodził się na niego i nie wiedziała, co ma z nim zrobić. Za zgłoszenie bezpodstawnej interwencji kobieta została ukarana mandatem karnym oraz zobowiązała się do znalezienia nowego domu dla psiaka.


Niepotrzebne zaangażowanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem i niesie za sobą konsekwencje, o czym mówi art. 66 kodeksu wykroczeń. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy przede wszystkim jednak o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która realnie może potrzebować pomocy. Ponadto, zaangażowanie służb ratowniczych czy porządkowych do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być w miejscu, gdzie tej pomocy rzeczywiście ktoś potrzebuje.


Przypominamy również treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1.

Kto:

1)     chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony       bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

 
2)
umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkoweg– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.
 
 
§ 2.
Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
Powrót na górę strony