Bezpieczna droga do szkoły - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu Zdroju

Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 06.09.2019

Od poniedziałku trwają ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne wspierane akcją informacjo-edukacyjną pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki.

Policjanci z jastrzębskiej drogówki w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" spotykają się, z uczniami klas pierwszych, aby przybliżyć im obowiązujące przepisy. W trakcie spotkań policjanci przypominają dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, poboczu drogi, chodniku dla pieszych oraz drodze dla rowerów. Mundurowi pokazali, jak działają elementy odblaskowe i dlaczego są tak ważne. Na dowód tego pokazali, jak liczne odblaski umieszczone są na mundurze policyjnym, i jak chronią ich w trakcie wykonywanej pracy. Na pamiątkę spotkania, dzieci otrzymały od policjantów upominek.


Przepisy dziecko zaczyna poznawać już od swoich rodziców. Dzięki znajomości podstawowych zasad ruchu drogowego uniknie wielu groźnych sytuacji. Podczas wspólnych spacerów trzeba stopniowo wyjaśniać i wpajać najważniejsze reguły już kilkuletniemu maluchowi. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć uczyć się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. To właśnie na pasach dochodzi do większości wypadków z udziałem pieszych. Kierowcy nie zawsze zachowują ostrożność i często nie zwalniają przed przejściem. Czasami, w ogóle nie dostrzegają dzieci i nie zatrzymują się w porę. Co gorsza, maluchy, nie spodziewając się niczego złego, ufnie wchodzą na pasy. Dlatego tak ważne jest, by uczulać dziecko na niebezpieczeństwa czyhające podczas przechodzenia przez jezdnię.

Na dobry początek naucz swoją pociechę poniższych czterech reguł:

  • Nigdy nie przechodź przez jezdnię na czerwonym świetle. Cierpliwie czekaj, aż zmieni się na zielone.

  • Przed przejściem na drugą stronę ulicy kilka razy spójrz w prawo i lewo.

  • Nie przechodź przez jezdnię między zaparkowanymi samochodami.

  • Na pasach, nawiąż kontakt wzrokowy z kierowcą i gestem dłoni, zasygnalizuj chęć przejścia przez jezdnię.

  • Zdjęcie kolorowe, przedstawiające prelekcje w pierwszych klasach.
  • Zdjęcie kolorowe, przedstawiające dzieci w trakcie prelekcji.
  • Zdjęcie kolorowe, przedstawiające odblaski.