Wiadomości

Policjanci przestrzegają – uważajmy na uciążliwe i niebezpieczne upały

Data publikacji 10.08.2018

Z dnia na dzień padają rekordy letnich temperatur w Europie. Nad Polską również przechodzą masy gorącego powietrza. Z uwagi na wysokie temperatury policjanci zwracają uwagę, aby zachować umiar w korzystaniu z przepięknej pogody, a w szczególności w trakcie wypoczynku nad wodą.

Na pewno każdy z nas, z różnych środków masowego przekazu usłyszał przynajmniej kilka sytuacji, które są następstwem mijających upalnych dni. Pożary, utonięcia, wypadki drogowe spowodowane zasłabnięciem itp. Termometry wskazują regularnie ponad 30 stopni w cieniu. Wszechobecne gorące powietrze zmusza do szukania wszelkich sposobów, aby chociaż na chwilę się schłodzić. Wielu mieszkańców naszego miasta planuje w tym czasie, który niejednokrotnie pokrywa się z urlopem, wypoczynek nad wodą. A wieści z kraju są przerażające. Tylko w jeden z weekendów doszło do utonięcia aż 14 osób. Stąd ostrzeżenia ratowników wodnych o przemyślanym korzystaniu z kąpieli wodnych. Różnica temperatur powietrza i wody prowadzi do szoku termicznego, a wtedy już krótka droga do nieszczęścia. Wszystkie służby alarmują o mogących nas czekać niebezpieczeństwach. Ponadto dbajmy w trakcie wypoczynku i podróży wakacyjnych o nawadnianiu organizmu. Wielogodzinna jazda samochodem w pełnym słońcu powoduje szybkie odwodnienie organizmu, a co za tym idzie zmęczenie, często trudne do opanowania. Niektóre źródła wskazują, aby w szczytowych godzinach dnia spożywać nawet szklankę wody na godzinę.

Policjanci apelują: „nie bądźmy obojętni” też na innych wokół nas. Zwróćmy uwagę głównie na osoby starsze, dla których fala upałów jest wyjątkowo uciążliwa i odbija się na ich zdrowiu. Na małe dzieci, które same biegają po podwórku albo na zwierzęta, czy mają zapewniony dostęp do wody. Podobnie jest z osobami bezdomnymi leżącymi na skwerach zieleni szukających odrobiny cienia. Nie przechodźmy obojętnie obok nich. Jeden telefon może uratować każde życie.