Kolejny pościg w Jastrzębiu - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu Zdroju

Wiadomości

Kolejny pościg w Jastrzębiu

Data publikacji 12.06.2017

W sobotę, patrol jastrzębskich wywiadowców po krótkim pościgu zatrzymał kierującego pojazdem marki Audi na cieszyńskich numerach rejestracyjnych. Jak się okazało, powodem ucieczki przed policjantami nie był stan trzeźwości mężczyzny, a brak uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Dyżurny jastrzębskiej komendy odebrał telefon, iż ul. Okrzei ma poruszać się pojazd marki Audi, którego kierujący może znajdować się w stanie nietrzeźwości. W chwili nadania komunikatu wszystkim podległym patrolom okazało się, że wspomniany pojazd jedzie ul. Okrzei, a tuż za nim poruszał się nieoznakowany radiowóz z funkcjonariuszami zespołu wywiadowczego. Stróże prawa jechali za kierującym audi i będąc na ul. Wyzwolenia użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych nakazując kierującemu zatrzymanie się. Na widok policji pojazd gwałtownie przyspieszył i wjechał w ul. Żwirki i Wigury. Pościg zakończył się na ul. Maryjowiec, gdzie pojazd zatrzymał się. 25-letni mieszkaniec Jastrzębia okazał się trzeźwy, a na pytanie, dlaczego w takim razie nie zatrzymał się do kontroli oświadczył, że jest poszukiwany i nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach wyszło na jaw, że ma zatrzymane prawo jazdy oraz prowadził pojazd mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci ruchu drogowego przypominają, że od 01 czerwca br. niezatrzymanie się do kontroli drogowej nie jest już wykroczeniem - a przestępstwem i w mocy jest art. 178b Kodeksu Karnego:

Art. 178b. KK

Niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.