Nie dajmy się oszukać! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu Zdroju

Wiadomości

Nie dajmy się oszukać!

Data publikacji 18.10.2016

Oszuści podający się za policjantów i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób znów dali o sobie znać. Dlatego ponownie apelujemy do Państwa - bądźcie ostrożni, gdy zadzwoni Wasz telefon i rozmówca poprosi o pilną gotówkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny czy policjantów bądź proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej. Prosimy o zachowanie czujności!

Wczoraj w południe, 71-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju odebrał telefon od kobiety, która podając się za krewną, prosiła o pilne pożyczenie sporej gotówki. Mężczyzna podejrzewając, że ktoś chce go oszukać, rozłączył się. Po chwili telefon zadzwonił ponownie. Tym razem w słuchawce rozbrzmiał męski głos. Po przedstawieniu się, rozmówca zapewnił, że jest żorskim policjantem i wraz z innymi kryminalnymi dąży do zatrzymania szajki oszustów. W jej skład miała między innymi wchodzić kobieta, która chwilę wcześniej rozmawiała z 71-latkiem. Rzekomy policjant polecił mężczyźnie, aby w ramach współpracy, wypłacił z banku 60 tysięcy złotych i postępując zgodnie z jego instrukcjami, przyczynił się do zatrzymania oszustki. Rozmówca nakazał, aby jastrzębianin przez cały czas pozostał "na linii" i nie kończył telefonicznego połączenia. 71-latek uwierzył i wypłacił z banku 30 tysięcy złotych, które miały zwabić kobietę. Mężczyzna zostawił gotówkę we wskazanym przez przestępcę miejscu. Po całym zdarzeniu fałszywy policjant ponownie zadzwonił do niego i podziękował za współpracę, zapewniając jednocześnie, że wkrótce otrzyma nagrodę z prokuratury za pomoc w rozpracowaniu przestępczej grupy.
 

Apelujemy o ostrożność!

Każdy, kto zetknie się z podobnym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie nas przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności. Przypominamy także, że policjanci NIGDY nie proszą nikogo o przekazanie gotówki.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów czy domokrążców.

Więcej szczegółów dotyczących kampanii przeciwdziałania oszustwom metodą "na wnuczka" można znaleźć TUTAJ. Inne porady dla seniorów znajdą Państwo na stronie internetowej naszej komendy.